Nowogród jest niewielkim miasteczkiem położonym nad Narwią w pobliżu Łomży. Znajduje się on w przepięknej, malowniczej i niezmiernie atrakcyjnej okolicy. Można tu nie tylko podziwiać wyjątkowe pejzaże, ale też doskonale poznać historię jednej z najkrwawszych i najtrudniejszych polskich walk w okresie II wojny światowej.
W okolicy Nowogrodu znajduje się kilkanaście schronów bojowych, które były osłoną dla polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku. W okresie kampanii wrześniowej miasteczko to było ogromnie ważnym punktem obrony przed Niemcami. Obrona tego miejsca miała zatrzymać natarcie Niemców na Warszawę, dlatego też toczyły się tutaj zaciekłe walki. Historycy postanowili upamiętnić te wydarzenia i zorganizowali rokrocznie powtarzaną imprezę, która stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Nowogrodu.
Co roku odbywa się tutaj rekonstrukcja walk o obronę Nowogrodu, czyli tak zwana „Bitwa o Nowogród”. Jest ona inscenizacją walk, jakie stoczyli polscy żołnierze z Niemcami w 1939 roku. Przyciąga ona nie tylko wiele grup rekonstrukcyjnych z całej Polscy, ale też tłumy turystów. Uczestnictwo w tej imprezie to niezwykle ciekawe i kształcące doświadczenie.