Okolice

Będąc w Buje koniecznie należy zwiedzić okolice miasta, które maja wiele do zaoferowania. Warto udać się do średniowiecznej osady Groznjan, leżącej w odległości 8 km od miasta.

Miasteczko zostało wykupione przez Wenecje w połowie XIV wieku i od tamtej pory stało się głównym ośrodkiem militarnym i administracyjnym tej części Istrii. Wśród pozostałości zabudowań tego weneckiego miasta pozostały jedynie dwie bramy, wieża oraz ruiny murów obronnych.

Na obszarze niegdyś otoczonym potężnymi murami wznosi się obecnie XVI-wieczna loggia miejska oraz wspaniała barokowa świątynia. W kościele św. Wita i Modesta warto zobaczyć dobrze zachowane, zachwycające ołtarze i stalle.

Mieszkańcy pochodzenia włoskiego masowo emigrowali z miasta po zakończeniu II wojny światowej. W 1965 roku miasteczko okrzyknięte zostało mianem „miasta artystów”.

Obecnie żyje tu wielu współczesnych artystów, których dzieła oglądać można w tutejszych galeriach sztuki. Warto również wiedzieć, że co roku w okresie letnim w Groznjan odbywają się koncerty o międzynarodowym znaczeniu.