Najmniejsza gmina w regionie

Województwo lubelskie słynie z regionów utrzymujących się z drobnego przemysłu oraz turystyki. Jest bogate w małe miasteczka i odludne wsie, gdzie czas płynie jakby wolniej.
Jedną z gmin tej krainy geograficznej jest położony w ziemi czerskiej Mazowsza – Stoczek Łukowski. Geograficznie leży on na Wysoczyźnie Żelechowskiej czyli części Niziny Południowopodlaskiej. W latach 1975-1998 gmina należała do województwa siedleckiego, a obecnie jest częścią powiatu łukowskiego. W jego skład wchodzą 34 gminy, a zarazem około 9 tysięcy mieszkańców. Gmina współpracuje z z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego w Warszawie, dzięki której możliwe było otworzenie kilku placówek edukacyjno- wychowawczych w tym regionie. Sama wieś, w XV wieku, należała do biskupów poznańskich, a jej oficjalną nazwą była Wola Poznańska. W późniejszym czasie stosowana była również nazwa Sebastianowo (od imienia biskupa poznańskiego), a obecna forma kształtowała się od końca XVII wieku. Co ciekawe, nazwa pochodzi od wyrazu „stoczek” czyli potoku spływającego po stromym zboczu.
Aktualnie gmina jest najmniejsza terytorialnie i najmniejsza pod względem zamieszkałej ludności z której znakomita większość utrzymuje się z rolnictwa i hodowli trzody chlewnej i bydła.