Molat

Molat to niewielka wyspa, na której znajdują się zaledwie trzy nieduże wioski, liczące łącznie kilkuset mieszkańców. Głównym zajęciem ludności zamieszkującej wyspę jest uprawa ziemi i rybołówstwo. Głównym portem wyspy jest Zapuntel.

Wyspa znajdowała się pod weneckim panowaniem przez kilkaset lat. Podczas tych rządów panowała tu gospodarka rabunkowa, za którą obecni mieszkańcy płacą do dziś, próbując odtworzyć zniszczone wówczas lasy.

Niegdyś wznosił się tu wspaniały zespół klasztorny, po którym został jedynie kościół św. Andrzeja. To nie jest miejsce dla wczasowiczów szukających luksusu, albowiem na wyspie Molat nie ma ani jednego hotelu. Nocleg można znaleźć jedynie w kwaterach prywatnych znajdujących się w Molat, Brgulje oraz w Zapuntel.

Ugljan

Ugljan to wyspa o powierzchni 55 km2. Na tej porośniętej bujna roślinnością wyspie żyje około 7600 osób. Znajduje się tu zaledwie kilka niedużych wiosek, a każda z nich ulokowana została na wschodnim wybrzeżu.

Ugljan to również nazwa głównej wsi, gdzie obejrzeć można XV-wieczny klasztor Franciszkanów pod wezwaniem św. Hieronima. Na uwagę zasługują zachwycające, bogato zdobione krużganki oraz biblioteka, w której znajduje się wiele głagolickich rękopisów.

Preko to stosunkowo nowa wioska, na terenie której zamożni mieszkańcy Zadaru wznoszą swe wille. Ulokowanych jest tu kilka hoteli, kwatery prywatne oraz kempingi. Miasteczko leży u stóp wzgórza (265 m n.p.m.), na szczycie którego wznosi się monumentalna wenecka forteca św. Michała.