Jedną z najpopularniejszych form spędzania wakacji w ostatnich latach stały się pobyty na wsi. Mieszkańcy dużych miast chętnie uciekają od spalin, pośpiechu i tłumów ludzi na ulicach i w sklepach. W związku z tym dużą popularnością cieszy się agroturystyka.
Agroturystyka popularna jest w każdym regionie naszego kraju. Jak łatwo się jednak domyślić, turyści najchętniej wybierają Mazury oraz tereny górskie. To właśnie te okolice uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Polsce. Właściciele gospodarstw agroturystycznych oferują piękne pokoje, często stylizowane na wnętrza w stylu wiejskim, folkowym. Z okien pokojów zazwyczaj widok jest na jeziora, lasy czy łąki, czyli wszystko to, co chcą na wakacjach widzieć turyści zmęczeni szarymi, betonowymi zabudowaniami miasta.
Prawie wszyscy turyści twierdzą, że najlepszą opcją jest agroturystyka z wyżywieniem. Posiłki jakie są oferowane są bowiem wyjątkowo pyszne. Gospodarze podają do jedzenie owoce i warzywa wyhodowane w ich gospodarstwie. Większość z nich hoduje też zwierzęta, a więc ma w ofercie świeże mleko, masło, a nawet tradycyjne, ręcznie robione sery. Czasem też, ku radości turystów, oni sami mogą uczestniczyć w procesie wyrabiania przetworów z mleka. Jest to wspaniała przygoda zwłaszcza dla dzieci. Nie jest jednak regułą, że to właśnie rodziny z dziećmi najchętniej korzystają z agroturystyki. Wiejskie obiekty chętnie odwiedzają też single, studenci czy też grupy znajomych z pracy, które wybrały się na wyjazd integracyjny. Wieś jest odpowiednim miejscem na odpoczynek dla każdego.